اخبار روز موسیقی

هنگ درام

هنگ درام

معرفی هنگ درام 

در فروشگاه آپادانا هنگ درام های متفاوتی داریم در ادامه بیشتر با هنگ درام آشنا میشویم در وبلاگ آپادانا موزیک مقالاتی درباره سازهای روز و موسیقی در اختیار شما است .

هنگ (Hang) یه ساز موسیقیاییه ایدئوفون (idiophone) است. این ساز توسط فیلیکس روهنر (Felix Rohner) و سابینا شارر (Sabina Schärer) توي شهر برن (Bern) سوئیس ساخته شد و اسم کمپانی اون‌ها پن آرت هنگ‌بو (PANArt Hangbau) است. خیلی اوقات هم از این ساز با نام هنگ درام (hang drum) اسم می‌برن که تولیدکنندگان اولیه‌ش اون رو درست نمی‌دونن.

این ساز از دوتا ورقه‌ی نیترید فولاد که عمق داده شده و به هم چسبونده شدن، به وجود اومده و شکلی شبیه به یه عدسی محدب (convex lens) داره. صفحه‌ی بالایی که اسمش دینگ (Ding) است یه برآمدگی توی قسمت مرکزی داره و دور اون هفت یا هشت‌تا فرورفتگی دیگه هم وجود داره. سطح پایینی با اسم گو (Gu) شناخته می‌شه که یه سوراخ دایره‌ای وسطش داره و وقتی به قابش ضربه زده می ‌شه، صدای نت‌ها تولید می‌شه.

ساز هنگ از دو قسمت کاملاً جداگانه فلزی ساخته شده. قوس بالایی و پایینی. قوسِ بالایی که نت‌ها بر روی این قوس چیده شده و به آن «طرفِ دینگ» (Ding Side) گفته می‌شود. طرف دیگر قوس زیرین می‌باشد که دارای یک سوراخ بزرگ در مرکز آن است، این قسمت را گو (Gu Side) می‌نامند.

 

نت اصلی ساز هنگ درام یا «دینگ»، پایین‌ترین نت از نظر اکتاو صدایی یا به عبارتی بم‌ترین صدا را تولید می‌کند؛ که معمولاً ارتباطی با ساختار گام یا همان Scale (ساختار نت‌ها) ندارد؛ و دیده شده‌است که با مجموعه نت‌های ثابت برای دو ساز مختلف، دینگ با نت متفاوتی ساخته می‌شود. در روش نوشتاری نت‌ها، نت دینگ با یک علامت از باقی نت‌ها جدا می‌شود. مثلاً

D / A C D E F G A

این مثال نشان می‌دهد که، نت اصلی یا همان دینگ شامل نت D یا در فارسی «ر» RE می‌باشد.

چطوری تعداد نت‌های هنگ درام/ هندپن رو انتخاب کنیم؟

به طور معمول هنگ درام‌ها بین 8 تا 10 نت، دور دینگ دارن. اما امروز می‌تونیم هندپن‌هایی رو ببینیم که 20 تا یا حتی تعداد بیشتری نت رو روی صفحه‌ی بالایی و پایینی‌شون دارن.

حداکثر تعداد نت‌ها مربوط می‌شه به سلیقه و تکنیک نوازنده و هم سازنده. بعضی‌ها ترجیح می‌دن زیاد پیچیده‌ش نکن و فقط از صدای ساز لذت ببرن اما بعضی‌ها هم می‌خوان خودشون رو به چالش بکشن و تا جایی که امکان داره پیش برن. البته سازنده‌ها ممکنه با توجه شکل و ساختار ساز، ماده‌ی اولیه و فرکانس ساز محدود بشن.

از نظر فنی هرچی تعداد نت‌های بیشتری داشته باشین این امکان وجود داره که در مقابل ایرادهای جزئی هم وجود داشته باشه. سازنده‌هایی هم هستن که غول‌های واقعا زیبایی از این ساز ساختن، مثل: آیاسا (Ayasa)، یشاما (Yishama)، جن بورن (Jan Borren) و دیگران. با این که واضح به نظر میاد اما شاید بد نباشه که بگیم؛ برای هر نت که سازنده اضافه می‌کنه، پول بیشتری هم دریافت می‌کنه، به طور معمول می‌تونین انتظار داشته باشین که؛ برای هر نت اضافه چیزی بین 50 تا 100 دلار بپردازین.

نکته‌ی مثبت اینه که هرچی نت‌های بیشتری داشته باشین گزینه‌های بیشتری برای اجرا دارین. چیز خوبیه که چندتا نت  پایین داشته باشین تا بتونین از یه گام به گام دیگه برین یا حالت‌های مختلفی رو توی اجرا بتونبن به دست بیارین.

منبع : ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.